گاهی خشکی موقتی یا فصلی است. به‌عنوان‌مثال ممکن است شخصی فقط در زمستان دچار این مشکل شود. اما گاهی هم این مشکل دائمی است و آزاردهنده می‌شود.خشکی پوست زمانی ایجاد میشود که،پوست صورت رطوبت و چربی خود را از دست می‌دهد، دچار این مشکل می‌شود. ممکن است پوست شما فقط در فصول خاص دچار این مشکل شود یا در تمام سال با این مشکل درگیر باشید. معمولا در هوای سرد و خشک که دما کاهش پیدا کرده و رطوبت کم می‌شود، این عارضه ظاهر می‌شود. گاهی تغییر محل زندگی، شنا در استخر کلردار، کم‌آبی و قرارگرفتن در معرض نور خورشید باعث این مشکل می‌شوند.

عوامل ایجاد خشکی پوست:

  •  کمبود ویتامین Bاین ویتامین باعث خشکی، پوسته‌پوسته شدن، ترک لب و چین‌وچروک می‌شود. افرادی که دچار کمبود ویتامین B هستند، نسبت به نور خورشید و محصولات مراقبتی حساس‌تر بوده و پوست آنها زودتر تحریک و دچار قرمزی می‌شود.
  • پوسته پوسته شدن؛در بیشتر مواقع خشکی همراه با پوسته‌پوسته شدن بروز می‌کند. علت آن کاهش رطوبت و چربی طبیعی پوست است. با آبرسانی به پوست و استفاده از کرم مرطوب‌کننده می‌توان این حالت پوسته‌پوسته را از بین برد.
  • خشکی لب؛عواملی مانند بزاق دهان، لیسیدن لب‌ها، غذای تند و هوای سرد و خشک باعث بروز این مشکل می‌شوند. گاهی اوقات سرماخوردگی و آسیب ناشی از نور خورشید هم باعث ایجاد ترک روی لب‌ها می‌شوند.
  • پوست دست؛پوست دست معمولا به علت شستشوی مداوم دچار این عارضه می‌شود. افرادی که به دلیل نوع شغل یا وسواس باید دست‌های خود را چندین بار در ساعت بشویند، معمولا با این مشکل مواجه می‌شوند.برای درمان خشکی دست باید پس از هر بار شستشو از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.
  • صابون:بسیاری از صابون‌ها، مواد شوینده و شامپوها رطوبت را از پوست و پوست سر شما کم می‌کنند، زیرا برای از بین بردن چربی ساخته شده‌اند،پس شما در انتخاب صابون و شامپو حتما دقت کنید.

چند راه درمان خشکی پوست:

آلوئه ورا: آلوئه ورا می تواند قرمزی و التهاب وابسته به خشکی بیش از اندازه پوست و حتی علائم پیری را کاهش داده و به درمان جوش کمک کند.

                            کرم مرطوب کننده نیوآ حجم 60 میلی لیتر NIVEA Cream 60 ml

در استحمام کردن:باید از حمام آب داغ اجتناب کرده، زمان استحمام تان را به 10 دقیقه محدود کرده و همچنین به جای صابون های جامد خشک کننده، از شوینده های بدن ملایم تری استفاده کنید.

روغن ماهی:روغن ماهی به دلیل خواص تقویت‌کننده سلامت پوست شناخته شده است و حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید و ایکوزاپنتانوئیک اسید است؛ دو اسید چرب ضروری که دارای خواص ضد التهابی و شفابخش قوی برای پوست هستند.

آب:افزایش میزان آب مصرفی، به آبرسانی بدن کمک کرده و پوست را از داخل مرطوب می کند.

روغن زیتون:روغن زیتون است که به عنوان یک پاک کننده و مرطوب کننده طبیعی عمل می کند. این روغن را روی پوست بمالید و روی صورت خود،روغن زیتون به عنوان یک پاک کننده صورت ، گزینه مناسبی به شمار می‌رود؛ زیرا در حالی که پوست را پاک می‌کند، چربی طبیعی آن را از بین نمی برد.

روغن جوجوبا: این روغن پوست را نرم کرده و خشکی پوست را برطرف می‌کند. همچنین به رشد سلول‌های پوستی جدید کمک می‌کند. روغن جوجوبا خواص ضدالتهابی دارد و پوست را تسکین می‌دهد.

وازلین:از جمله مواردی که در خانه هر کسی پیدا میشود،و شما حداقل یکبار استفاده کرده اید.وازلین رطوبت پوست را حفظ می‌کند و جلوی از دست رفتن رطوبت آن را می‌گیرد. این ترکیب پوست را چرب می‌کند، بنابراین بهتر است شب قبل از خواب از آن استفاده کنید.

                                              وازلین وسیم حاوی اسانس توت فرنگی (250 گرمی)  

                                                       وازلین وسیم حاوی اسانس توت فرنگی (250 گرمی)