پیشینه عطر و ادکلن 

عطر ها در گذشته از مواد طبیعی و امروزه از ترکیب اسانس‌ها، حلال‌ها، تثبیت کننده‌ها و ترکیبات معطر ساخته می‌شوند. به طور کلی مواد تشکیل دهنده عطرها، از طریق استخراج از منابع طبیعی (حیوانی یا گیاهی) و یا از مواد شیمیایی تهیه می‌گردند. با مراجعه به متون‌ قدیمی و مطالعات و حفاری‌های باستان‌شناسان مشخص شده‌ که عطر ها در بعضی از تمدن‌های اولیه انسانی وجود داشته‌اند و هنر عطر سازی در زمان باستان از مصر و بین النهرین آغاز شده است.

هنر عطرسازی از بین النهرین و مصر آغاز و در ایران و روم توسعه پیدا کرد.

 اولین عطر؛

مصر باستان تمدنی سرشار از شگفتی است. مصریان باستان مخترع چیزهای شگفت انگیزی بودند و عطر یکی از آن‌هاست. در سال 1897 باستان شناسان مشغول تحقیقات و حفاری بودند که با مقبره یک شخص بسیار مهم در تاریخ مصر مواجه شدند. پس از بررسی‌های متعدد، این باستان شناسان متوجه وجود بویی خوش‌آیند شدند که پس از پنج هزار سال، هنوز هم در آن مقبره جریان داشت. شخصی که در آن مقبره دفن شده بود، میزان زیادی از روغن‌های معطر به همراه داشت که با وجود گذشت هزاران سال، هنوز هم رایحه شیرین خود را حفظ کرده بود.

در ابتدا، مصریان باستان از روغن‌ها و اسانس‌های معطر برای مومیایی و تدفین مردگان استفاده می‌کردند. پروسه مومیایی کردن مردگان روزها طول می‌کشید و موبدان باید جسدها را با انواع گیاهان و روغن‌ها معطر نگه می‌داشتند تا بوی بد جسد مزاحم کارشان نشود. جدا از آن اشاره شد که از انواع عطرها نیز برای عبادت و پرستش هم استفاده می‌شد.

پیشینه در ایران؛


تاریخچه عطر در ایران مربوط به اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد است که اولین عطر ایرانی در محوطه باستانی سیلک، تُنگ‌هایی کوچک از جنس مرمر کشف شدند که مخصوص نگهداری عطر بودند. ابن سینا پزشک و دانشمند بزرگ ایرانی مبتکر روش تقطیر بود، وی روش عصاره گیری از گل ها با استفاده از تقطیر را که امروزه به طور معمول در جهان مورد استفاده است را برای اولین بار مورد استفاده قرار داد. اولین تجربه عطرسازی ابن سینا استفاده از گل رز بوده است.

روش های تقطیر در کشورهای شرقی به طور قابل توجهی صنعت عطرسازی و الخصوص علم شیمی در جهان غرب را تحت تأثیر قرار داده است. زکریای رازی دانشمند بزرگ ایرانی نیز با کشف الکل، نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت عطر بر عهده داشته است.

در فرانسه؛

کشور فرانسه یکی از مشهورترین کشورها در زمینه تولید انواع عطر در جهان به شمار می‌رود. تاریخچه عطر در فرانسه ما را به حدود قرن ۱۸ میلادی می‌برد. درواقع در دوره رنسانس شهرهای ونیز و فلورانس در کشور ایتالیا مراکز ساخت عطر بودند. اما در آن زمان، کاترین همسر هنری دوم، صنعت عطرسازی را در دوره رنسانس به فرانسه معرفی کرد. در زمان هنری دوم، فرانسه به امپراتوری بزرگ عطرسازی تبدیل شد. جالب است بدانید آنتوان لاووازیه فرانسوی در توسعه پایه‌های علم شیمی اسانس‌ها نقش بسزایی داشت.


 اخیراً باستان شناسان و محققان مکاشفه‌های جالبی در زمینه‌ی عطر‌سازی داشتند. برای مثال در سال 2005 کارگاهی رو در شهر پیرگوس قبرس پیدا کردند که تصور می‌شه قدیمی‌ترین کارخانه یا کارگاه عطر سازی در دنیا بوده باشه. این کارخانه عطر سازی نزدیک به 4000 سال قدمت داره و در اون اشیاء عجیبی مربوط به صنعت عطرسازی در گذشته وجود داشت. در این کارگاه عطر سازی نزدیک به 60 دستگاه تقطیر، کاسه برای ترکیب کردن روغن ها، قیف و بطری مشاهده شد که در نوع خود بی‌نظیر بود.