تیرگی پوست:

تیرگی پوست به لکه های پوستی گفته می شود که نسبت به پوست مجاور خود تیره تر هستند. هایپرپیگمانتاسیون می‌تواند به صورت منتشر در تمام پوست نیز به وجود بیاید. تغییر رنگ پوست در زمانی اتفاق می افتد که تولید ملانین (رنگدانه‌ای که به طور معمول در پوست یافت می شود) افزایش یافته و در اثر تجمع آن رنگ پوست، تیره می شود. تیرگی پوست در تمامی نژادها دیده می‌شود. انرژی پرتوهای فرابنفش نور خورشید توسط ملانین جذب می شود تا به این طریق از آسیب دیدن پوست جلوگیری شود. این موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند باعث تیره تر شدن نواحی دچار تیرگی پوست شود.

علائم تیرگی پوست:

تیرگی پوست ممکن است با یک سری علائم دیگر همراه باشد که نوع این علائم بسته به بیماری، اختلال و یا شرایط زمینه ای متفاوت است. شرایطی که باعث درگیری پوست می شوند و می توانند دیگر بخش ها و سیستم های بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهند. تیرگی پوست گاهی ممکن است با علائم دیگر پوستی نیز همراه باشد. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس سوزش 
 2. قرمزی،ورم پوست
 3. احساس خارش

عوامل ایجاد تیرگی:

 1. کم‌آبی: اگر به اندازه‌‌ کافی آب ننوشید، ظاهر پوستتان تحت تأثیر قرار می‌گیرد.نوشیدن مقدار زیادی آب به افزایش آبرسانی به سطح پوست کمک می‌کند. استفاده از سرم‌های آبرسان صورت نیز می‌تواند در به دام انداختن رطوبت در لایه‌های فوقانی پوست مفید باشد.
 2. تجمع سلول‌های پوستی مرده:سلول‌های مرده‌ به طور طبیعی هر روز پوسته ریزی می‌کنند و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شود؛ اما گاهی اوقات سلول‌های مرده آن‌ طور که باید با سرعت و روال طبیعی جدا نشده و روی سطح پوست جمع می‌شوند.
 3. خشکی پوست:این موضوع به‌ویژه در طول ماه‌های سرد زمستان که هوا خشک است، یا در صورت سکونت در شرایط آب‌ و هوایی با رطوبت کم، قابل ‌توجه‌تر است.
 4. پیری:نیز یک امر طبیعی و گریزناپذیر‌ است. شما نمی‌توانید فرایند پیری را کنترل کنید و مانع آن شوید؛ اما می‌توانید یک روتین روزانه پوست را دنبال کنید که پوستتان را برای سالم و درخشان ماندن، تغذیه و آبرسانی کند.
 5. مصرف دخانیات
 6. خواب ناکافی
 7. استرس

درمان تیرگی پوست:

راه های پیشگیری:روش‌های متعددی برای درمان تیرگی پوست صورت و همچنین جلوگیری از تیرگی پوست وجود دارد. درمان تیرگی پوست و پیشگیری از ابتلا به آن را با مواردی که در زیر آمده است می‌توانید تا حد بسیار زیادی کنترل کنید که شامل موارد زیر است: خود را در معرض نور مستقیم خورشید یا تابش هر نوع اشعه فرابنفش قرار ندهید.
 قبل از بیرون رفتن در شرایطی که نور خورشید بسیار زننده است، حتماً ازضد آفتاب استفاده کنید.
 مقدار زیادی آب بنوشید، این کار را جدی بگیرید و در طول روز ۸ لیوان آب بخورید و بدن خود را مرطوب نگه دارید.
 از مصرف غذا‌های چرب با روغن و شکر بسیار زیاد و غذا‌های اسپایسی و تند به جد خودداری کنید.
 میوه‌ها و سبزیجاتی را در طول روز و در برنامه غذایی خود مصرف کنید که علاوه بر مفید و سالم بودن حاوی مقادیر زیادی ویتأمین A, B, C, E هستند.

استفاده از مرطوب کننده:

مرطوب‌کننده می‌تواند سبب به دام انداختن آب در اپیدرم (لایه‌ی بالایی پوست) و کمک به جوان‌سازی و شادابی پوست ‌شود. در مرطوب‌کننده‌ها به دنبال هیالورونیک اسید و گلیسیرین باشید‌.

ماسک صورت:

استفاده‌ی هفتگی از ماسک صورت، یک ابزار عالی دیگر برای رفع تیرگی پوست و درخشان کردن آن است. به طور کلی می‌توانید یک تا سه بار در هفته از ماسک صورت استفاده کنید.

سرم های صورت:

سرم‌های صورت حاوی سطح بالایی از ترکیباتی هستند که به روشن شدن پوست، افزایش آبرسانی و کاهش علائم پیری کمک می‌کنند. سرم‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند، به همین دلیل می‌توانید یک یا دو بار در روز بعد از شست‌وشوی صورت از آن‌ها استفاده کنید.توصیه میشود از سرم های حاوی:

 • ویتامین C
 • ویتامین B3 (نیاسینامید)
 • فرولیک اسید
 • رزوراتول

لایه بردار:

لایه‌برداری منظم پوست، کلید داشتن پوستی درخشان است. جمع شدن سلول‌های پوستی مرده روی لایه‌های بیرونی پوست سبب تیره شدن، خشک شدن، فلس مانند شدن پوست و حتی مسدود شدن منافذ می‌شود. لایه‌برداری منظم پوست می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. لایه‌برداری همچنین به نرم و درخشان شدن پوست، کاهش ظاهر خطوط ظریف و یکنواخت کردن بافت پوست کمک می‌کند.

ضد آفتاب:

استفاده روزانه از ضدآفتاب باعث میشود،این موضوع به جلوگیری از آسیب‌های ناشی از اشعه‌ فرابنفش خورشید لک‌های پیری و زبر و کدر شدن بافت پوست کمک می‌کند.

لیزر درمانی:

در این تکنیک از امواج نوری پرانرژی برای رفع تیرگی پوست استفاده می‌شود. آنها طول موج‌های مختلفی (۵۳۲ و ۷۵۵ نانومتر) دارند و با ایجاد گرما و تخریب رنگدانه‌ها (ملانین) می‌توانند لکه‌های پوستی را برطرف کنند. در طی آن سطح مرده پوست از بین می‌رود.

نتیجه:پوست یکی از حساس ترین اعضای بدن انسان می باشد،زیبایی و برازندگی از شاخصه های هر انسان کمال گرا است پس انتظار می رود از پوست خود نهایت مراقبت را فراهم آوردید؛امیدواریم این مقاله از مجله مگ کالا کمکی به شما عزیزان نموده باشد.