کانسیلر چیست؟

کانسیلرها‌ کرم پودرهای رنگی و عموما روشنی هستند که در سه غلظت جامد(پلت)، نیمه جامد(ماتیکی) و مایع یا کرمی با کارایی مختلف تولید می‌شوند. این محصولات معمولا در زیر سایر اقلام آرایشی همچون پنکک و کرم‌پودر، جهت پوشش دادن به عیوب صورت و برجسته ساختن برخی نواحی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کانسیلر یا تصحیح کننده رنگی نوعی کرم رنگی بسیار فشرده است که به خوبی جای انواع جوش، لک و تیرگی دور چشم را پوشش می دهد. اگرچه در نگاه اول کانسیلر شباهت بسیاری به کرم پودر دارد اما در واقع از آن ضخیم تر است و لک هایی که کرم پودر توانایی پوشش را ندارد، بخوبی کاور می کند.

کاربرد کانسیلر:

1.اگر به دنبال درمان ریشه‌ای برای از میان برداشتن جای جوش، لک و زخم‌های خود هستید بسیار عالی است، ولی مطمنا می‌دانید که پروسه درمان این اختلالات پوستی زمانبر است. به نظرتان منطقی است تا کامل شدن درمانتان صبر کنید یا اینکه بهتر است در طول این مدت از ابزارهای آرایشی برای رهایی از این ناهمگونی‌ استفاده کنید. کانسیلرها به سبب مقابله با این مشکلات پوستی اختراع شدند، آن هم زمانی که خبری از شیوه‌های درمانی به نام میکرودرم، میکرونیدلینگ و جوانسازی پوست نبود. اگر قبلا برای خلاصی از لک‌هایتان به استفاده چندین لایه‌ای از کرم‌پودر می‌پرداختید و ظاهرتان را بیش از اندازه مصنوعی می‌کردید، در حال حاضر می‌توانید با انتخاب کانسیلرها به آسانی این تضاد رنگی را پوشش و پوستتان را صاف و یکدست کنید.

2.همچنین کاربرد دیگر کانسیلر در رفع تیرگی و چین چروک بسیار کاربرد دارد،برخی از بازیگران کانسیلر زیر چشم را مرهمی بر چشم‌های خسته‌شان عنوان کرده‌اند و آنرا راهی برای رهایی از علائمی همچون تیرگی، چین و چروک و علائم خستگی می‌دانند. به عبارتی می‌توان کانسیلر را مرهمی بر زخم‌های روحی و جسمی عنوان کرد. بسیاری از افراد به سبب مشکلات پوستی خود از جمله تیرگی دور چشم به شدت مورد آزار روحی قرار دارند و به نظر می‌رسد کانسیلر زیر چشم می‌تواند این مشکل را به آسانی برایشان رفع کند.

3.استفاده از کانسیلر زیر چشم تنها به این موضوع ختم نمی‌گردد چنانچه آرایشگر حرفه‌ای نیستید و نمی‌توانید خطوطی متقارن در بالا و پایین چشمتان ایجاد کنید باز هم کانسیلرها در نقش ناجی‌‌گر شما خواهند بود. شما می‌توانید هر جا از ضخامت و طول خط چشمتان ناراضی هستید با کمک کانسیلر این خطوط را به شکل دلخواهتان در‌‌آورید .

4.مورد بعدی به مکمل زیبایی چشمانتان یعنی ابرو باز ‌می‌گردد. تابحال دقت کردید کسانی که ابروهای خط‌ دار و در اصلاح تمیزی دارند چقدر آرایششان دلنشین‌تر است. شما هم می‌توانید با کمک کانسیلر مدادی به ابروی آرمانی خود دست یابید. با کمک این مدل کانسیلر می‌توانید هر جا در اطراف ابرو و چشمتان شاهد پخش شدن مداد یا ریمل هستید آنرا تمیز کنید. احتمال دارد موقع خواندن این جمله به یاد ریزش همیشگی مداد در نقطه‌ای که غده اشکی چشم قرار دارد افتاده باشید. ریزش مداد چشم در این ناحیه تبدیل به نقطه من شده بود که خوشبختانه پس از آشنایی با کانسیلر این مشکل به صورت کامل رفع شد .

انواع کانسیلر:

استیکی؛این نوع کانسیلرها بین جامد و مایع قرار دارند که برای پوست‌های خشک و حساس بسیار استفاده می‌شود. این نوع از کانسیلرها منافذ پوست را به خوبی می‌پوشاند و برای افراد دارای پوست عادی و نرمال توصیه می‌شود. کانسیلرهای استیکی دارای دو نوع براق و مات کننده هستند که بر اساس سلیقه خود شما می‌تواند انتخاب و خریداری شود. مواد این کرم را باید یا به صورت خطی و یا به صورت نقطه‌ای بر روی پوست زد و با براش آن را در همان جهت محو کرد.

مایع؛کانسیلرهای مایع نوع دیگری از کانسیلرها هستند که به نسبت نوع اول تنوع بیشتری دارند. این کانسیلرها جوش‌ها را به خوبی کاور می‌کنند و به سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کانسیلرهای مایع به خوبی در همه جای صورت پخش می‌شود و برای دور چشم اثر بهتری به جای می‌گذارند. این کرم‌ها تیرگی دور چشم را می‌پوشاند و برای پوست‌های نرمال و چرب توصیه می‌شود. نوع مات این کانسیلر ها دوام بیشتری دارد.

کانسیلر مدادی: کانسیلر مدادی نسبت به استیکی چرب تر است؛ بنابراین، می توانید با توجه به چرب یا خشک بودن پوستتان، کانسیلر مناسب خود را انتخاب کنید. شما می توانید به راحتی کانسیلر جامد مدادی را به جای جوش یا لک و یا تیرگی های سطح پوست بزنید و با یک پد آرایشی و یا براش آن را روی صورتتان فید کنید. شکل مدادی این کانسیلر، استفاده از آن را بسیار آسان کرده است و می توانید با تسلط بیشتر، نواقص پوست خود را کاور کنید.

آموزش استفاده از کانسیلر:

رنگ‌های مناسب را برای پوست خود انتخاب کنید. اثربخشی اصلاح کننده‌های رنگ بستگی به پیدا کردن تناژ رنگی مناسب که با لکه های شما همسانی داشته باشد. به یاد داشته باشید که کانسیلر نارنجی مخصوص پوست تیره است و کانسیلر صورتی یا هلویی مخصوص پوست روشن و سفید.کانسیلر را در لایه های نازک استفاده کنید. یک لایه ضخیم از کانسیلر نه تنها عیوب را نمی‌پوشاند بلکه پایه آرایش شما را خراب می‌کند.

 1.  ابتدا صورتتان را با شوینده مناسب با نوع پوست خود شست شو داده و خشک کنید.
 2.  مقدار مناسبی از مرطوب کننده یا آبرسان پوست را به خوبی روی سطح پوست ماساژ دهید.
 3. ضد آفتاب را فراموش نکنید
 4. برای یکدست شدن بافت پوست و پر شدن ناهمواری های سطح پوست، از پرایمر استفاده کنید.
 5. پس از آماده کردن پوست برای میکاپ، مقدار مناسبی از کانسیلر را روی نواحی تیره و سایه های سیاه دور چشم، جای جوش و آکنه، جای لک و نواحی قرمز پوست بزنید،
 6.  به کمک پد آرایشی  کانسیلر را به صورت ضربه ای روی سطح پوست پخش کنید.

"برای ماندگاری بیشتر کانسیلر و جلوگیری از پاک شدن یا ماسیده شدن آن در طول روز و در هنگام تعریق صورت، می توانید از محصولات تثبیت کننده آرایشی مانند پودر بیک یا پنکک استفاده کنید. بافت مات و خشک و پودری پنکک یا پودر بیک، باعث خشک شدن کانسیلر شده و با ایجاد ظاهری مات، آرایشتان را طبیعی تر جلوه می دهد."

تفاوت کانتور و کانسیلر:

کانسیلرها، دارای رنگ های روشن برای پوشاندن یا خنثی کردن تیرگی یا قرمزی های سطح پوست می باشند. بهتر است رنگ کانسیلر، یک یا دو درجه روشن تر از رنگ پوستتان باشد تا با ایجاد رنگی طبیعی، باعث یکدست شدن رنگ پوستت و پوشاندن تیرگی و نواقص صورت شود.

اما کانتور  با ایجاد نوعی خطا دید در چهره قسمت های زیبا صورت شما را برجسته تر کرده و نواقص چهره را پنهان می کند. با استفاده از کانتور، تغییر بسیار زیادی با چهره واقعی و بدون میکاپ خود خواهید داشت و به نوعی حالت و فرم صورت شما را تغییر خواهد داد.

چند نکته:

 • در اصل کانسیلر یک نوع تثبیت کننده است. علاوه بر نکاتی که در رابطه با پوشاندن لک ها و جوش های صورت توسط کانسیلر ذکر شد باید بگوییم کانسیلر یک تثبیت کننده خوب هم می باشد و می توان از آن برای مخفی کردن برخی موارد در صورت و تثبیت برخی مراحل آرایش استفاده کرد.
 •  کانسیلر را با استفاده از یک براش می توان روی صورت قرار داد. براش همان قلم مو آرایشی است که مصارف گوناگون آرایشی و انواع و اقسام مختلفی دارد که هر کدام برای امری مناسب است. و در مورد کانسیلر یک قلم مو باریک، محکم و مخروطی شکل نیاز داریم که به آن براش کانسیلر می گویند. و مخصوص استفاده در مواردی است که مربوط به کاربرد های متداول کانسیلر می باشد.
 • کانسیلرهای مایع برای پوست های خشک و کانسیلرهای جامد و پودری برای پوست های چرب مناسب تر هستند.
 •  نکته دیگر که در رابطه با کانسیلر باید گفت این است که در استفاده از آن نباید افراط به خرج داد و مقدار کانسیلر زیادی روی پوست استفاده کرد. چراکه سبب خمیری شدن آرایش شما می شود. بهتر است از یک لایه نازک استفاده کنید.
 • کانسیلرها دارای ۵ تناژ رنگی متفاوت هستند که هر کدام متناسب با افرادی با رنگ پوست متفاوت است. بنفش کم رنگ برای پوشاندن زردی پوست و رنگ پریدگی، کانسیلر زرد برای محو کردن رنگ بنفش مانند حلقه دور چشم یا کبودی، رنگ سبز برای پوشش قرمزی، و رنگ نارنجی برای محو کردن لکه های آبی، خاکستری، بنفش یا حلقه های زیر چشم استفاده می شود.