شامپوی فری سولفات:

سولفات‌ها: از نظر شیمیایی یک نوع از سورفکتانت هستند.انواع مختلفی از سولفات‌ها وجود دارند که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در محصولات مراقبت از مو سولفات‌هایی که معمولا استفاده شده و پرکاربرد هستند،و در بسیاری از محصولات شوینده و بهداشتی نظیر شامپو، صابون، انواع شوینده، خمیر دندان یافت می شود.سولفات یک ماده شیمیایی خشن محسوب شده که در تماس مستقیم با پوست و مو باعث تحریک پوست و موی انسان می‌شود و التهاب و خشکی را برای مو و پوست به ارمغان می‌آورد.

شامپوهای بدون سولفات:روند رو به رشدی در صنعت محصولات مراقبت از مو دارند. سولفات عامل ایجاد کف در شامپوها است و کمک می‌کند تا شما پاکسازی موثری هنگام شستشوی موهای خود انجام دهید. سولفات‌ها سورفکتانت‌های فوق العاده‌ای هستند چراکه هم روغن و هم آب را جذب می‌کنند. شامپو بدون سولفات همان‌طور که از نامش پیداست فاقد ماده شیمیایی سولفات است.

علت استفاده سولفات در شامپو:

شامپوی فاقد یا فری سولفات به محصولی گفته می‌شود که در ترکیبات آن از سه مورد که شامل سدیم لوریل سولفات ،سدیم لوریل اتر سولفات و مشتقات آن است استفاده نشده باشد. وجود این ماده در شامپوها سبب شده که این محصولات به راحتی با آب ترکیب شده و آلودگی‌ها و چربی را از پوست کف سر و ساقه موها پاک کنند. بعضی از محققان بر این باورند که سولفات رطوبت و چربی طبیعی مو را از بین برده و به این طریق به مو آسیب می‌رساند. اگر موهایی مستعد خشک شدن دارید، استفاده از شامپوی بدون سولفات را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

معایب سولفات:شامپوهای حاوی سولفات به از بین بردن سلول‌های مرده، چربی آزاد و هرگونه آلودگی دیگری که روی موها وجود دارند کمک می‌کنند. اما نقطه ضعف آن‌ها این است که احتمال دارد در تمیز کردن موها بیش از حد مؤثر باشند. درنتیجه، روغن‌های ضروری مو را از بین ببرند، به پروتئین مو آسیب بزنند و با کاهش شدید رطوبت باعث شکنندگی مو و خشک شدن پوست سر شوند.

فوایدها:

شامپوهای فری سولفات روی پوست سر و تارهای مو بسیار ملایم عمل ميكنند. آنها رنگ مو را از بین نمیبرند و پوست سر و تار های شما خشک نمی شوند.

شامپوهای بدون سولفات به حفظ رطوبت طبیعی موها و نرمی و درخشندگی آن‌ها کمک می‌کنند، کمتر از سایر شامپوها پوست سر را تحریک می‌کنند و اگر به‌طور تصادفی وارد چشم شوند، باعث سوزش آن نمی‌شوند.

استفاده از شامپو بدون سولفات یا شامپو فری سولفات برای هر نوع مویی، فر، صاف یا رنگ شده مناسب است. همچنین افرادی که پوست حساسی دارند می توانند از شامپو بدون سولفات، استفاده نمایند.

یکی از مهم‌ ترین فواید شامپو های بدون سولفات، حفظ چربی‌ های طبیعی در مو است که علاوه بر تمیز کردن مو موجب حفظ درخشندگی طبیعی آن می شوند.استفاده از یک شامپوی فاقد سولفات خوب، ماندگاری رنگ مو را نیز افزایش می‌ دهد. این ویژگی همچنین باعث می‌ شود دفعات رنگ کردن مو ها کاهش یابد.

شامپو بدون سولفات برای چه کسانی بیشتر تجویز می شود؟

  • افرادی که پوست حساسی دارند؛
  • که موهای خشک و وز دارند؛
  • افرادی تمایل به موی صاف و یکدست دارند؛
  • کسانی که موی سر خود را رنگ می کنند؛ استفاده از رنگ موهای معمولی فرآیندهای شیمیایی آسیب‌پذیری موها را افزایش می‌دهند و یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از خشکی بیشتر موها به حفظ سلامت آن‌ها کمک می‌کند. 

همچنین شامپوهای بدون سولفات علاوه بر اینکه باعث سوزش چشم نمی‌شوند، برای انواع مختلف و گوناگون مو نیز مناسب هستند. نکته قابل توجه دیگر در شامپوهای بدون سولفات این است که این دسته محصولات به دلیل ترکیبات گیاهی خود، هیچ آسیب و خطری برای محیط زیست نیز ندارند.

شامپو فری سولفات ضدریزش مو:

از دلایل ژنتیکی گرفته تا مشکلات خود ایمنی و یا بیماری‌های هورمونی و غیره، ریزش مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هرچند مشکلات موجود در بدن انسان از اصلی‌ترین دلایل کم‌پشت شدن و ریزش موها است، اما لزوماً این بدبن معنی نیست که عوامل بیرونی در ریزش مو مؤثر نیستند. محیط کار و زندگی و همچنین محصولات مراقبتی موی مورد استفاده روزمره نیز تأثیر مستقیمی در سلامت موهای شما دارند.شامپوهای حاوی سولفات ممکن است باعث ضعیف و شکننده شدن موها شوند. در مقابل یک شامپوی بدون سولفات می‌تواند به عنوان یک شامپو ضد ریزش نیز عمل کند. 

موهای چرب:

در صورتی که موهایی به شدت چرب دارید و می‌خواهید حتماً از شامپوهای ضد ریزش بدون سولفات استفاده کنید، حداقل هفته‌ای یک‌بار با محصولات سولفات‌دار موهایتان را بشویید. چون قدرت پاک‌کنندگی شامپوی بدون سولفات نسبتاً پایین است، ممکن است با استفاده مداوم از آن‌ها تجمع چربی در پوست سر اتفاق بیفتد که همین امر منجر به ریزش مو می‌شود.