با تحقیقات صورت گرفته؛رعایت بهداشت دهان و دندان ابتلا به بیماری‌های قلبی  و طول عمر کوتاه‌تر در ارتباط است، بنابراین اهمیت مسواک زدن صحیح و منظم دندان‌های خود را فراموش نکنید.فراموش نکنید که داشتن دندان‌های سالم نه‌تنها نشان‌دهنده‌ی بهداشت دهان و دندان شما است بلکه می‌تواند از بروز سایر بیمارهای بدن نیز جلوگیری کند.

اهمیت مسواک زدن؟

وقتی غذا می خوریم، مواد غذایی در میان دندان ها باقی می ماند، این بقایای غذا فقط با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن زدوده می شوند. در غیر این صورت در میان دندان ها باقی می مانند. باکتری های تولید شده توسط این مواد غذایی رفته رفته در میان همه دندان ها نفوذ می کنند. باکتری ها با تجمع خود تبدیل به پلاک دندانی می شوند. پلاک های دندانی اصلی ترین علت پوسیدگی دندان ها، عفونت لثه، افتادن دندان و دیگر مشکلات دندانی هستند.

مسواک کردن زبان:

بسیاری از ما به نظافت زبان توجهی نمی کنیم. در صورتی که زبان نیز همانند دندان ها در معرض رشد باکتری ها است. باکتری ها با رشد روی پرز های زبان باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند. باکتری ها با پوشش دادن زبان انسان باعث می شوند قدرت چشایی کاهش بیاید. اگر به درستی روی زبان خود را مسواک بزنید، حس چشایی دوباره تقویت می شود.

همچنین باکتری هایی که روی زبان رشد می کنند می توانند به قسمت های دیگر دهان نیز نفوذ کنند که این امر باعث بیماری های پریودنتال و پوسیدگی دندان ها می شود.


زمان مناسب مسواک زدن:

هنگامی که مسواک زدن نقش پیشگیری کننده داشته باشد، لازم است به‌طور منظم از آن استفاده شود. در این شرایط دندانپزشکان معمولاً به افراد توصیه می‌کنند دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک زده و یک بار در روز نخ دندان بکشند. همچنین پس از مصرف مواد غذایی حاوی سطح بالای کربوهیدرات یا تنقلات، مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند.

روش صحیح مسواک زدن:

فواید مسواک زدن:

 • مسواک زدن و فواید آن : در طول روز حداقل 2 بار می تواند پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه داشته باشد؛ اما با این حال، برخی مواقع مسواک زدن دندانها بیشتر از فایده ای که دارد ضرر هم دارد. یکی از موارد، زمانی است که دندان ها با فشار زیاد مسواک می شوند. این مورد می تواند منجر به انواع مختلف مشکلات دندانی شود.
 • با مسواک زدن حدود ۶۰ درصد پلاک ها و جرم های دندان ها تمیز می شود. و اگر همراه با نخ دندان و دهان شویه یا غرغره آب نمک باشد به طور کامل تمام جرم ها و باکتری های دندان از بین می رود.
 • ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان ها موجب ورم و بادکردن لثه ها می شود. بنابراین برای جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم و ورم لثه مسواک زدن باید به طور مرتب انجام شود.
 • مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان احتمال پوسیدگی دندان ها و دندان درد را کاهش می دهد و به طبع آن از هزینه های سنگین دندان پزشکی کاسته می شود. همچنین مسواک زدن از عفونت های دندان و لثه نیز جلوگیری می کند.
 •  سلامت دهان و دندان رابطه ی نزدیکی با سلامت ریه ها دارد. مسواک زدن مرتب مانع از ایجاد عفونت و گسترش آن از طریق نفس کشیدن به ریه ها می شود‌. عفونت های شدید ریوی باعث بروز بیماری هایی چون برونشیت و ذات الریه می شود.
 • مطالعات علمی نشان می دهد بین عفونت لثه و مغز ارتباط نزدیکی وجود دارد. و می تواند باعث سکته مغزی، زوال عقل و آلزایمر شود‌. لذا می تواند با مسواک زدن مرتب از این مشکل جلوگیری کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا هر گونه عفونت دندان و لثه بر روی جنین اثر منفی می گذارد. از سوی دیگر نیز مصرف آنتی بیوتیک ها در این دوران ممنوع است.
 • هزینه های دندانپزشکی گران است ، بنابراین دندانها را در شرایط خوب نگه دارید تا مجبور به صرف هزینه کمتری باشید. 

در روز چند بار مسواک بزنیم خوبه؟

اگر به صورت صحیح دندان ها مسواک شوند، پلاک های مضر دندان حذف می شود و در غیر این صورت باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. درست مسواک زدن نه تنها شامل عمل مسواک زدن است، بلکه تعداد دفعات آن هم بسیار مهم است. تمیز نگه داشتن دندانها در قوی و سالم نگه داشتن آن ها نقش بسیار مهمی دارد.مسواک زدن بیشتر از2 بار در روز: لازم نیست دوبار در روز مسواک بزنید؛ بعضی افراد فکر می کنند مشکلی پیش نمی آید اگر 3 یا 4 بار در روز مسواک بزنند، یا بعد از هر وعده غذایی، مسواک زدن زیاد می تواند به لثه و مینای دندان آسیب برساند.

آیا زیاد مسواک زدن تأثیری دارد یا نه؟

برخی افراد دارای وسواس نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بوده و به همین خاطر بیش از حد دندان‌های خود را مسواک می‌زنند. به این ترتیب در صورتی که شما بیش از 3 بار دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، انجام این کار می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند. در حقیقت این شرایط می‌تواند باعث عقب‌رفتگی یا تحلیل لثه و فرسایش تدریجی مینای دندان شود.

نخ دندان بعد از مسواک استفاده شود:

 • این مرحله اغلب نادیده گرفته می شود، اما در واقع یک مرحله ضروری است. غذا می تواند بین دندان ها گیر کند و لذا تنها با مسواک زدن نمی توان آن ها را ار بین برد. پس از چسبیدن غذا به شیارهای دندان، ذرات غذایی می توانند به باکتری های ایجاد کننده حفره تبدیل شوند، بنابراین استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز لازم است.
 • نخ دندان را به آرامی حرکت دهید و هیچ گاه نخ را با فشار و یکباره بین دندان‌ها وارد نکنید، در غیر این صورت لثه‌های حساس تحریک می‌شود و خونریزی می‌کند. نخ را با ملایمت در راستای انحنای هر دندان پایین ببرید.
 • اگر نخ دندان کشیدن برایتان سخت است یا دندان‌هایتان سیم کشی است، از خلال دندان استفاده کنید. اگر فاصله بین دو دندان کافی باشد، می‌توانید این خلال‌های چوبی یا پلاستیکی کوچک را بین دندان‌ها ببرید تا همان اثر نخ دندان به دست آید.

مسواک را هر چند ماه عوض کنیم؟

بسیاری از افراد دوست ندارند برای خود مسواک جدیدی بخرند چرا که به مسواک قدیمی خود عادت کرده‌اند و با آن راحت هستند. اما زمانی که موهای سر مسواک فرسایش پیدا می‌کنند و بدشکل می‌شوند، بهترین کار این است که مسواک قبلی را دور بیندازید  و یک مسواک جدید تهیه کنید.  مسواک فرسوده و قدیمی کارایی لازم را در کنار زدن پلاک‌های موجود روی لثه‌ها و دندان‌ها ندارد و موهای سر آن ممکن است به خوبی وارد فضای بین دندان‌ها و بین دندان و لثه نشود. بهترین قاعده کلی این است که هر 3 الی 4 ماه مسواک خود را عوض کنید و بعد از هر بار مسواک زدن، مسواک را در فضایی باز قرار دهید تا خشک شود و باکتری درون آن تجمع پیدا نکند. واضح است که به خاطر پیشگیری از سرایت بیماری‌های دهان، نباید مسواک خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

سخن پایانی:

مطالعات نشان می‌دهد که ما ۵۷ درصد بیشتر جذب افرادی می‌شویم که دندان‌های صاف و سفید دارند. و حتی تصور می‌کنیم که آنها موفق‌تر و قابل اعتمادتر از افرادی هستند که لبخندهای کج یا زرد دارند.امیدواریم با خواندن این مطلب از مجله مــــــگ کــــالا لبخندی به سفیدی برف را تجربه کنید.

همچنین شما عزیزان می توانید به وبسایت فروشگاه اینترنتی مــــــگ کــــالا مراجعه و از تخفیفات ویژه ما برخوردار شوید.