کراتین چیست؟

کراتین پروتئین اصلی موجود در پوست، مو و ناخن است که باعث حفاظت و عدم شکنندگی آنها می شود. این ماده مسئول فعالیت های حیاتی سلول از قبیل تولید پروتئین است و به همین دلیل باعث شادابی و درخشندگی مو می شود. پس وقتی میزان این ماده براثر قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم، مواد شیمیایی یا تغییر سبک زندگی، در سلول های پوست و مو کم می شود، موها شادابی خود را از دست داده و به اصطلاح وز و زبر خواهند شد.

هدف از کراتینه؟

هدف از کراتینه کردن موها، بازسازی یا بازیابی ناحیه‌های آسیب دیده مو با ماده‌ای است که مو از آن ماده ساخته می‌شود. اما مواد کراتین مو چیست؟ کراتین پروتئین مستحکمی است که ماده اصلی برای پایداری و حفاظت از مو محسوب می‌شود، اما متاسفانه با بالارفتن سن و استفاده مداوم از ماده‌های شیمیایی مقدار کراتین مو در فرد بسیار کم‌تر از قبل می‌شود. کراتینه کردن مو به راحتی پروتئین از دست رفته را به مو برمی گرداند. اضافه کردن یک لایه از کراتین که خود نوعی پروتئین مفید محسوب می‌شود، باعث مستحکم شدن مو‌ها و از بین بردن بی نظمی و شلوغی در مو‌ها می‌شود و همچنین کراتین برای مو باعث می‌شود راحت‌تر از قبل با موهایتان کار کنید.

انواع کراتینه:

کراتینه برزیلی 

 وز مو را از بین می‌برد و موها را صاف می‌کند در حالی که حجم موها را نیز حفظ می‌کند. کراتینه موی برزیلی برای کسانی مناسب است که موهای خیلی فر دارند که به رطوبت نیز بسیار حساس است.ماندگاری کراتینه برزیلی، بین۳ تا ۶ ماه می‌باشد. در این روش موها با روغن‌های ضروری و مفید به خوبی تغذیه می‌شود در حالی که یک لایه از پروتئین روی موها را پوشانده و باعث صافی و نرمی آن می‌شود.

کراتینه مو احیایی

کراتینه احیایی، وز موها را از بین می‌برد درحالی که حالت و فر موها را حفظ می‌کند. برای کسانی مناسب است که فر موهایشان را دوست دارند ولی بدون استفاده از کلی محصول فر کننده، موهایشان را نمی توانند طوری که دوست دارند حالت بدهند. 

ماندگاری کراتینه مو تا زمانی است؟

کراتینه مو دائمی نیست و ماندگاری آن بستگی به جنس و بافت موها و مراقبت های شما از آن ها دارد. اما معمولا از 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد.کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن ها است و باعث صاف شدن و درخشندگی موها می گردد.در افرادی که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می کند.

راه های افزایش ماندگاری:

 • موهای‌تان را کمتر بشویید. با انجام کراتین مو گرد و غبار و کثیفی کمتری به موها می‌چسبد و نیازی به شستشوی مکرر موها نیست.
 • از لوازم گرمایی استفاده نکنید. وقتی شما از کراتین مو استفاده می‌کنید دیگر نیازی به لوازم گرمایی برای حالت دادن به موهای‌تان نیست، چرا که موها به سادگی حالت می‌گیرند.
 • از محصولات دیگر زیبایی استفاده نکنید. باز هم همانند مورد قبلی موهای شما به سادگی حالت می‌گیرند و نیازی به نگهدارنده دیگری ندارید.
 • از روغن‌های سنگین استفاده نکنید. با این وجود که روغن‌ها برای لطافت بخشیدن به مو عالی هستند، اما شستن آنها دردسر بزرگی است. به طوری که برای هر بار استفاده از روغن شما باید دو تا سه بار از شامپو استفاده کنید تا به طور کامل اثرات روغن را از بین ببرید. خودتان دیگر بهتر از من می‌دانید که آب دشمن اصلی کراتین مو است.
 • موها را بعد از حمام با حوله خشک نکنید. اگر قبلا مقاله موخوره را خوانده باشید دلیل اصلی این مورد را می‌دانید. حوله با اصطکاک زیادی که دارد باعث ایجاد موخوره و خشن شدن موها می‌شود.
 • از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. همانطوری که قبلا اشاره کردیم سولفات کراتین را در خود حل می‌کند و اثر کراتین مو را از بین می‌برد.

فواید کراتینه:

بازگرداندن کراتین مـــو که در اثر استفاده از مواد شیمیایی و آب و هوای آلوده و استفاده بیش از حد از اتو مو و سشوار از بین رفته.
صاف کننده و درخشان کننده مو؛ترمیم موهای آسیب دیده؛موها قابل کنترل می‌شوند، یعنی به راحتی می‌توان آن‌ها را برس کشید و با سشوار خشک کرد.

آیا کراتین ضرری ایجاد می کند؟ 

کراتین ممکن است بتواند مو را صاف کند ، اما به آن آسیب می رساند. به این دلیل که محصولات درمانی کراتین حاوی مواد دیگری به غیر از کراتین هستند.

 • علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ از علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید. 
 • به دلیل فرمولاسیون شیمیایی استنشاق فرمالدهید می‌تواند باعث سوزش گلو و چشم، حالت تهوع و حساسیت پوستی شود.
 • در دوران بارداری امکان نفوذ و جذب مواد شیمیایی از پوست سر وجود دارد و همچنین استنشاق گازهای مضر ممکن است برای کودک خطر آفرین باشد.
 • فرمالدئید، یک ماده سرطانزاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. 

جایگزین کراتین چه می تواند باشد؟

محصولات بهداشتی بسیاری نظیر شامپو کراتینه مو و ماسک‌های حاوی کراتین در بازار موجودند که می توانید از آن ها برای نرم شدن موهایتان استفاده‌کنید. از ماسک موی مناسب برای موهایتان استفاده کنید و برای بهتر شدن حالت موهایتان بعد از حمام از کرم مو استفاده‌کنید. موهای فر و مجعد معمولا از موهای دیگر خشک‌تر هستند.

موهایتان را با محصولات خوب طبیعی رطوبت‌رسانی کنید تا براق‌تر، قوی‌تر و نرم‌تر شوند. محصولات طبیعی رطوبت رسانی وجود دارند که می‌توانند به موهایتان و پوست سرتان کمک کنند تا سالم باشند.

 از جمله؛روغن آرگان،روغن زیتون،روغن نارگیل،روغن آفتابگردان استفاده نمایید.

چند نکته اســـــاســــی:

 • کراتین موی سر با استفاده از شامپوهای شیمایی ، رنگ موهای شیمیایی ، شانه زدن ها و موخوره و … بتدریج در موها از بین می رود و بهتر است که این موها با عمل کراتینه مو احیا شوند.
 • کراتینه مو دائمی نیست و ماندگاری آن بستگی به جنس و بافت موها و مراقبت های شما از آن ها دارد. اما معمولا از 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد.
 • بعد از کراتینه کردن مو تا ۷۲ ساعت از شست و شوی مو های خود اجتناب کنید.بعد از کراتینه مو آبکشی مو رطوبت داخل بافت مو از بین برده و باعث خشکی مو می شود.
 • اگر بعد از ورزش عرق می‌کنید، لازم است موهای خود را با سشوار خشک کنید. اینکار باعث می‌شود تعریق اثرات کراتین را از بین نبرد.
 • درمان‌های کراتینه مو بسته به مو و سالن زیبایی به نسبت گران هستند. همچنین ممکن است نیاز به خرید محصولات تخصصی موی گران داشته باشید. 
 • از برخورد هر گونه وسیله جانبی نظیر گیره، کلیپس، عینک آفتابی و کلاه با مو‌های‌تان جلوگیری کنید.
 • از بستن مو‌های‌تان خودداری کنید.
 • بعد از کراتینه کردن موها، برای شست و شوی موها فقط از شامپوها و نرم ‌کننده‌های فاقد سولفات استفاده کنید.
 • از شست و شوی روزانه‌ی موهای کراتینه شده خودداری کنید. در غیر اینصورت ماندگاری کراتین کم می‌شود.