پماد زینک اغلب برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های پوستی مانند آکنه، اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شود. پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث تجمع زیاد سلول‌ها و پوسته پوسته شدن سطح پوست و قرمزی و تحریک آن می‌شود. پسوریازیس بیشتر در آرنج‌ها، زانوها، پوست سر، کمر و صورت یافت می‌شود. خواص ضد التهابی زینک اکساید برای پوست به کاهش قرمزی و التهاب و همچنین تسکین و محافظت از پوست کمک می‌کند.

این پماد می‌تواند به تعادل تولید چربی پوست، کاهش ظاهر منافذ بزرگ و به حداقل رساندن ظاهر چین و چروک و سایر علائم پیری کمک کند. علاوه بر این، زینک دارای خواص ضد عفونی کننده است که می‌تواند به کاهش خطر عفونت و ترمیم زخم‌های جزئی پوست کمک کند.

پماد زینک اکساید برای لک صورت

پماد زینک اکساید نوعی پماد موضعی است که برای کاهش ظاهر لکه‌ها و درمان انواع بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. ماده اصلی فعال در این پماد، اکسید روی است که ترکیبی از روی و اتم‌های اکسیژن به حساب می‌آید. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی اکسید روی به کاهش التهاب و درمان عفونت‌های باکتریایی منجر می‌شود. این پماد دارای اثر خشک کننده است که با خشک کردن پوست، کاهش التهاب و قرمزی و باز کردن منافذ مسدود شده، باعث کاهش چربی و تولید سبوم می‌شود که برای درمان لک‌ها کارایی دارد.


پماد زینک همچنین می‌تواند به کاهش چربی، حذف سلول‌های مرده پوست و رشد سلول‌های سالم پوست کمک کند. علاوه بر این، اکسید روی یک ضد آفتاب طبیعی است که باعث محافظت از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش می‌شود. این پماد در آب نامحلول است و اغلب در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم ها و لوسیون ها استفاده می‌شود.


در رابطه با مصرف زینک اکساید برای پوست توصیه می‌شود روزی دو بار یک لایه نازک از پماد زینک را روی نواحی آسیب دیده بمالید و از مصرف هر گونه محصول دیگر در همان ناحیه خودداری نمایید.

پماد زینک اکساید چه مدت روی پوست بماند؟

پماد زینک اکساید بهتر است حداقل  تا ۸ ساعت روی پوست بماند. با این حال، پس از هر فعالیتی که منجر به مالش یا شسته شدن پماد می‌شود، مانند شنا یا حمام، باید دوباره تمدید شود. در حالت کلی تاثیر این دارو بعد از ۱۲ ساعت شروع می‌شود و شما می‌توانید بهبود عوارض را تجربه کنید. اما درصورتی‌که بعد از ۷ روز عوارض شما بهبود پیدا نکرد و یا وضعیت بدتر شد، مصرف آن را قطع کرده و با متخصص خود مشورت نمایید تا داروی دیگری برایتان تجویز شود.

شما می‌توانید این کرم را جهت جلوگیری از آسیب نور خورشید به آرامی بر روی پوست صورت خود بمالید. همچنین در صورت هر گونه آسیب پوستی مانند التهاب، جوش و بریدگی و سوختگی، این کرم را بر روی ناحیه مورد نظر استعمال کنید. توصیه می‌شود هنگام استفاده مجدد از یک لایه نازک‌تر از پماد استفاده کنید تا از تحریک پوستتان جلوگیری شود.

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت

پماد زینک اکساید برای پوست گزینه خوبی برای از بین بردن لکه‌های تیره صورت است به این دلیل که به روشن شدن پوست و کاهش ظاهر لکه های تیره کمک می‌کند. پماد مذکور دارای یک ماده شیمیایی همانند کرم ضد آفتاب است که از پوست در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند.  این پماد با جلوگیری از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست از تیره شدن بیشتر ناحیه جلوگیری می‌کند اما پوست را روشن‌تر نمی‌کند. این کرم خاصیت ضد میکروبی دارد، برای همین برای زیر بغل مناسب است.

زیر بغل محل انباشت میکروب‌ها می‌باشد، استفاده از این کرم می‌تواند میکروب‌ها را از بین برده و باعث رفع بوی نامطبوع و روشن شدن  تقربی پوست آن قسمت شود. در مواردی اکسید روی می‌تواند به کاهش تولید ملانین که مسئول تیره شدن پوست است کمک کند. در نهایت اینکه زینک اکساید برای پوست یک آنتی اکسیدان طبیعی است و التهاب و تحریک ناشی از لکه‌های تیره را کم می‌‌کند.

ارتباط قرص زینک پلاس با چاقی صورت

تقریبا بیش از ۸۰ درصد مردم در سراسر جهان از کمبود روی رنج می‌برند. خوردن قرص زینک پلاس برای چاقی صورت، جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن، مورد توجه بسیاری از کاربران بوده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است. قرص‌های زینک پلاس به جز روی انواع مختلفی از مینرال‌ها و ویتامین‌های گروه B مانند B1،B2،B5،B7 وB9 و همچنین ویتامین C، آهن و کلسیم را در ترکیبات خود شامل می‌شوند.

پماد زینک اکساید برای چاقی صورت

زینک اکساید برای پوست تاثیر مفیدی روی چاقی صورت می‌تواند داشته باشد اما نمی‌توان این پماد را به عنوان چاق‌کننده در نظر گرفت. مطالعات نشان داده اند که اکسید روی می‌تواند در آزاد شدن هورمون‌های مرتبط با چاقی مانند انسولین و لپتین تأثیر بگذارد. به این صورت که پماد زینک به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال آزاد و جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه صورت کمک می‌کند.

از طرفی اکسید روی با بهبود بافت پوست باعث کاهش ظاهر چین و چروک شده و حلقه‌های سیاه و سایر علائم پیری را از بین می‌برد. وقتی چربی کم شده و سبوم در پوست تولید شود، جوش‌های صورت هم کمتر شده و شفافیت پوست بیشتر خود را نشان می‌دهد. در حالت کلی این پماد در محصولات مراقبتی برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید و کمک به کاهش التهاب و تحریک استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از زینک اکساید برای لک صورت

توجه داشته باشید که زینک اکساید برای پوست خاصیت روشن کنندگی ندارد؛ بلکه قادر است با رفع تیرگی‌های پوست که ناشی از سوختگی یا زخم بوده، رنگ پوست را به حالت نرمال برگرداند. برای استفاده از زینک اکساید برای لک های صورت، ابتدا باید صورت خود را تمیز کرده و سپس لایه نازکی از کرم یا پماد اکسید روی را به ناحیه آسیب دیده بمالید. حتما از تماس با چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

قبل از شستشو با آب ولرم، اجازه دهید اکسید روی تا ۲۰ دقیقه روی پوست بماند. این روند را یک یا دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که لکه‌ها از بین بروند. از آنجایی که این کرم حاوی مواد محافظت در برابر پوست است به عنوان ضد آفتاب نیز استفاده می‌شود. برای همین قبل از اینکه در معرض آفتاب قراربگیرید لایه‌ای از کرم را روی پوست  بمالید. در صورت آلرژی داشتن نیز باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

چرا از پماد زینک اکساید استفاده می کنیم؟

کرم زینک اکساید تنها بر روی پوست استعمال شده و کارایی دیگری ندارید. زینک اکساید برای پوست می‌تواند به کاهش تولید سبوم کمک کند که منجر به کاهش چربی پوست و آکنه نزدن پوست می‌شود. زینک اکساید یک آنتی اکسیدان است که به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد ناشی از استرس‌های محیطی و اشعه UV کمک می‌کند.

مصرف پماد زینک اکساید برای پوست به جز افرادی که دارای آلرژی‌ و حساسیت‌های خاص هستند برای هیچکس دیگری مضر نیست. همچنین از این پماد برای درمان التهابات پوست، جوش و آکنه، بهبود زخم‌های ناشی از بریدگی و خراش و همچنین رفع سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود.

پماد زینک اکساید ۲۵ درصد برای صورت

زینک اکساید ۲۵ درصد یک ترکیب مهم برای حفاظت پوست در برابر نور و اشعه مضر خورشید بوده و همچون سپری مقابل نور خورشید عمل می‌کند. این پماد زینک اکساید برای پوست با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود، عملکرد ترمیم پوست را بهبود می‌بخشد و قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهد. با تنظیم رطوبت پوست خشک را مرطوب و هیدراته  نگه می‌دارد.

اثر مثبت کرم زینک اکساید برای پوست در کاهش تیرگی پوستی با مهار عوامل محرک ملانوسیت همراه است که مسئول تولید رنگدانه تیره، ملانین هستند. با افزایش کلاژن و الاستین در پوست حالت کشسانی پوست را ترمیم کرده و با علائم پیری پوست مبارزه می کند. این پماد سلول‌های پوستی به نام کراتینوسیت‌ها کراتین تولید می‌کند که بین پوست و آلودگی محیطی  مانع ایجاد می‌کند.

پماد زینک اکساید ۲۵ درصد برای لک صورت

زینک اکساید ۲۵ درصد برای درمان لکه‌های صورت مانند لکه‌های سنی، تغییر رنگ یا آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختگی  استفاده می‌شود. این پماد با ایجاد یک مانع محافظ بر روی پوست، به کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند. استفاده از پماد زینک اکساید برای پوست بعد از پاکسازی و مرطوب کردن پوست بسیار مهم است چون چین و چروک ناشی از عوامل خارجی را تا حدودی درمان می‌کند. لازم است به دستورالعمل‌های موجود در بسته بندی محصول توجه نمایید و در صورت بروز سوزش یا قرمزی، استفاده از آن را قطع کنید.

پماد زینک اکساید ۲۵ درصد برای چیست؟

در مبحث زینک اکساید برای پوست بد نیست با انواع درصدهای این پماد هم آشنا شویم. در تولید کرم ضد آفتاب از ۲۵ تا ۳۰ درصد و در تولید برخی از لوازم‌های آرایشی از ۱۰ تا ۱۹ درصد پماد زینک اکساید استفاده می‌کنند تا از خواص هر یک بهره‌مند شوند. کرم زینک اکساید انواع متفاوتی دارند از جمله پماد زینک اکساید ۱۰ درصد، ۱۱.۳ درصد، ۱۳ درصد، ۱۶ درصد، ۲۰ الی ۴۰ درصد یا پماد زینک اکساید ۲۵ درصد و پماد زینک اکساید ۱۰ درصد که قیمت هر کدام از آن‌ها بسته به تاثیرگزاری آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. درصدهای مختلف این پماد کارکرد خاص خود را دارند و هر کدام به منظور متفاوتی استفاده می‌شوند.

جمع بندی

در این مبحث از سری مقالات مجله سلامتی مگ کالا ( مگ هلث ) در رابطه با زینک اکساید برای پوست صحبت شد. شما می‌توانید جهت تهیه پماد یا قرص زینک پلاس به داروخانه های مجاز سراسر کشور مراجعه کرده و با درخواست کرم زینک اکسید ،آنرا بدون داشتن نسخه پزشک تهییه فرمایید.