تعریق بدن:

عرق کردن یکی از واکنش‌های طبیعی بدن است و به‌صورت نرمال، تمامی انسان‌ها در طول روز و فعالیت‌های خود، عرق می‌کنند. عوامل بسیار زیادی باعث عرق کردن افراد می‌شود. وجود غدد زیاد عرق، رژیم‌های غذایی مختلف، رطوبت محیط، استرس، ورزش، تغییرات هورمونی، اضافه وزن، داروهای مختلف و بسیاری عوامل دیگر باعث تعریق خواهند شد.تعریق عموما در قسمت‌های خاصی از بدن به‌خصوص زیر بغل، کف دست یا سر اتفاق می‌افتد. اما گاهی این تعریق بخش زیادی از بدن یا تمام آن را درگیر می‌کند. بسیاری از افراد حتی به‌علت عرق کردن سر و گردن در خواب، نگران وجود بیماری خاصی در خود می‌شوند. 

عرق کردن زیاد به هنگام ورزش یا با بالا رفتن دمای هوا، امری طبیعی است که تقریبا بیشتر مردم دنیا آن را تجربه می‌کنند.

هنگامی که شما در هوای گرم تابستان قرار می‌گیرید، دمای بدن شما بالا می‌رود. هنگامی که بدن شما داغ می‌شود، سیستم بدن برای اینکه دمای بدن شما را تنظیم کند، شروع به تعریق می‌کند. آبی که روی بدن شما می‌نشیند، با تبخیر شدن، دمای بدن را کاهش می‌دهد. بنابراین دمای بدن شما کاهش پیدا می‌کند.

روش های مؤثر جلوگیری از تعریق

 لباس مناسب را انتخاب کنید:

 1. استفاده از لباس‌های با جنس نخ و پنبه، یکی از راه‎های موثر در کم کردن تعریق است. همراه داشتن لباس نخی در هنگام ورزش یا فعالیت بدنی یا در هوای گرم، و تعویض مدام لباس‌ها، شاید روشی علمی نباشد اما کمی از حس بد تعریق کم خواهد کرد.
 2. پوشیدن لباس‌های تنگ – به‌ویژه لباس‌هایی که در قسمت زیر بغل تنگ و چسبان هستند – می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های زیر بغل روی پیراهن شود. این لباس‌ها همچنین میزان تعریق را افزایش می‌دهند.
 3. پوشیدن لباس‌های گشاد باعث می‌شود زیر بغل به خوبی خنک شده و از تعریق و لکه‌دار شدن لباس‌ها جلوگیری شود.
 4. استفاده از پارچه‌هایی با الیاف غیر طبیعی،رطوبت ناشی از عرق کردن زیادی را در بدن نگه ‌داشته و اجازه تبخیر آن را نمی‌دهد. از انواع پارچه‌های طبیعی می‌توان به پنبه، کتان و حتی پارچه‌های پشمی اشاره کرد.

از خوراکی ها استفاده کنید:

 1. برای اینکه با خوردن مواد غذایی و گیاهی بتوانید به جلوگیری از عرق کردن بدن کمک کنید، کافی است خوردن برخی مواد غذایی مثل جوشانده مریم گلی،چای سیاه،لیموشیرین استفاده کنید.
 2.  آب

 1. سبزیجات و میوه‌های آبدار (مثل هندوانه، انگور، طالبی، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم، فلفل دلمه‌ای، بادمجان، کلم قرمز)
 2. موز
 3. رطب؛اکثر مردم به‌ اشتباه تصور می‌کنند که رطب طبع گرمی دارد اما مزاج رطب متعادل بوده و برای متعادل شدن مزاج بدن می‌توان از آن استفاده کرد.
 4. اگر از ویتامین‌های خانواده B به‌اندازه کافی استفاده کنید بدن شما عرق کمتری تولید می‌کند. 

ضد تعریق ها:

اسپری ضد عرق باید به‌طور مستقیم روی نواحی خاصی از بدن که بیشتر عرق می‌کند، به ویژه قسمت زیر بغل اسپری شود. این محصولات با داشتن ماده‌ای به نام آلومینیوم کلراید منجر به از کارافتادگی موقت غدد تعریق در بدن می‌شوند. به این ترتیب عرق کردن برای مدت زمان مشخصی، مثلاً 24 یا 48 ساعت تقریباً متوقف یا بسیار کند می‌شود.

رول‌های ضد تعریق که در بازار به نام مام شناخته می‌شوند در ناحیه زیر بغل یا کشاله ران رول می‌شوند. این محصولات بهداشتی نیز اغلب حاوی درصد خاصی از آلومینیوم کلراید هستند. همان ماده‌ای که غدد تعریق بدن را دچار نوعی فلج موقت می‌کند. رول های ضدتعریق در دو نوع معمولی یا مایع و مام‌های صابونی تولید می‌شوند. این محصولات از نظر عملکرد با یکدیگر تفاوتی ندارند.

ژل‌ های ضد تعریق این محصولات نیز از نظر عملکرد مانند رول‌های ضد عرق هستند. تنها با این تفاوت که ماده درون آن‌ها ژله‌ای است. به‌این‌ترتیب خیلی راحت روی بدن رول می‌شوند و به پوست می‌چسبند.

دئودورانت ها بیشتر از آن‌که در میزان تعریق بدن مؤثر باشند در کنترل و کاهش بوی بد ناشی از تعریق زیاد نقش دارند. بنابراین شاید این محصولات چندان مناسب کسانی که زیاد عرق می‌کنند یا به بیماری هایپرهیدروزیس مبتلا هستند نباشد.

حمام و اصلاح را فراموش نکنید:

 1. حمام و شستشوی روزانه بدن با صابون و شامپوهای آنتی باکتریال، مانع ایجاد بوی بد ناشی از عرق می‌شوند.
 2. زیر بغل خود را اصلاح کنید چون مو می‌تواند مانع انجام کار ضد تعریق شود.با این حال، از زدن ضد تعریق بلافاصله بعد از اصلاح خودداری کنید. چون کرم ضد تعریق می‌تواند پوست تازه تراشیده شده شما را تحریک کند.

سایر روش ها:

 1. بوتاکس یک روش بلند مدت برای جلوگیری از تعریق است که تا چند ماه از عرق در ناحیه مورد استفاده جلوگیری میکند.
 2. جراحی؛ نکته مهم اینجاست که انجام عمل جراحی برای درمان هایپرهیدروز، تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از سایر روش‌های درمان جواب نگرفته‌اند. در طول این عمل جراحی، جراح ممکن است غدد تعریق شما را بریده، تراشیده یا مکش کند.
 3. گرچه از لیزر به‌عنوان یکی از راه‌های درمان تعریق زیاد یاد می‌شود، اما هنوز این شیوه توسط پزشکان به‌طور کامل تائید نشده‌است. به همین دلیل ممکن است کمی شک‌برانگیز باشد که اصلاً استفاده از لیزر می‌تواند در جلوگیری از تعریق زیاد بدن مؤثر باشد یا خیر.

تأثیر غذا بر تعریق بدن

غذاهایی با محتوای فیبر کم، سیستم گوارش شما را مجبور می‌کند تا برای تجزیه مواد غذایی‌تان اضافه‌کاری کند. یک رژیم غذایی با سدیم بالا به این معنی است که بدن شما تمام آن نمک را به شکل ادرار و عرق اضافی سم‌زدایی می‌کند. همچنین خوردن غذاهایی که چربی بالایی دارند، باعث می‌شود که احساس گرمای درونی کنید چون بدنتان چربی را پردازش می‌کند.

برخی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث عرق کردن زیر بغل شوند؛ عبارتند از:غذاهای داغ و تند،نوشیدنی‌های کافئین‌دار،سیر و پیاز،نوشیدنی‌های الکلی،غذاهای چرب

نوشیدن مایعات خیلی سرد باعث ایجاد تغییرات شدید دما در بدن و تعریق بیشتر می‌شود. بر خلاف آنچه تصور می‌کنیم، نوشیدن آب خنک باعث کاهش دما و خنک شدن بدن نمی‌شود.برعکس وقتی مایع گرمی ‌می‌نوشیم، بدن سعی می‌کند خود را خنک کند. ولی از آنجا که نوشیدن مایعات گرم در تابستان دلچسب نیست، بهترین توصیه، مصرف مایعاتی است که دمای ولرم دارند.

تعریق زیاد نشانه چیست؟

آمارها نشان می‌دهد که افرادی که به بیماری تعریق زیاد یا هایپرهیدروزیس مبتلا هستند به‌شدت از عوارض ناشی از این بیماری رنج می‌برند. تأثیر اجتماعی و عاطفی هایپرهیدروزیس به‌قدری زیاد است که بسیاری از مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند.غدد تعریق در بدن افرادی که به هایپرهیدروزیس مبتلا هستند به شدت پرکار است. همچنین ممکن است این افراد بی دلیل و در هر شرایطی شروع به عرق ریختن کنند. ضمن آن‌که هایپرهیدروزیس می‌تواند بخشی از بدن مانند سر، صورت، کف دست‌ها، زیر بغل، کشاله ران یا کف پاها را دچار تعریق زیاد کند.

روش های درمان تعریق زیاد:

اگر مشکل تعریق بدن فرد به حدی باشد که اقدامات معمولی که منجر به جلوگیری از تعریق زیاد بدن می‌شوند اثر بخش نباشد، پزشکان روش‌هایی مانند مصرف داروهای خاص، تزریق بوتاکس یا عمل‌های جراحی را پیشنهاد می‌کنند. البته این روش‌ها دردناک و بسیار هزینه‌بر هستند.روش‌های گیاهی جلوگیری از تعریق زیاد بدن تقریباً در همه جای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. دسترسی به گیاهان مؤثر در جلوگیری و کنترل تعریق زیاد بدن در کشور ما به راحتی امکان‌پذیر است.

اگر افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس از گیاهان دارویی مرتب و مداوم استفاده کنند، به احتمال زیاد با نتایج مثبتی مواجه خواهند شد. گیاهانی مانند؛نارون کوهی،مریم گلی،مارچوبه و باباآدم می توانند در از بین بردن تعریق بدنتان مؤثر عمل کنند.

کلام آخر

بهتر است برخی تغییرات را در شیوه زندگی و عادات خود ایجاد کنید تا میزان عرق کردن مکرر شما به حداقل برسد.خوشبو باشید و خوشبو بمانید.