موضوع مسکن یکی از مشکلات اساسی سال های اخیر کشور ما بوده است. برای حل این مشکل طرح های گوناگونی جهت ثبت نام مسکن ملی در دولت های مختلف ارائه شده است. اما برخی از آن ها به دلیل مبالغ بالای اقساط تسهیلات ارائه شده خیلی مورد استقبال قرار نگرفته اند. با توجه به این مورد، سعی شده در طرح های جید ایرادات طرح های قبلی برطرف شده و به اوضاع معیشتی مردم بیش تر توجه شود. به این ترتیب، انتظار می رود استقبال بیش تری از ثبت نام مسکن ملی ۱۴۰۲ به عمل آید. کسانی که تمایل به ثبت نام در این طرح ها را داشته باشند، در صورت برخورداری از شرایط مورد نیاز باید به سامانه اقدام ملی مسکن به نشانی اینترنتی tem.mrud.ir مراجعه کنند.

تاریخ ثبت نام طرح مسکن ملی 1402:

طرح مسکن ملی، عنوان طرحی است که از سوی دولت یازدهم و دوازدهم و با هدف کمک به خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه ارائه گردیده است. مرحله اول ثبت نام طرح مسکن ملی، از سه سال گذشته آغاز گردیده و وعده دولت، واگذاری 400 هزار واحد مسکونی به متقاضیان واجد الشرایط، تا پایان اجرای این طرح می باشد.

با توجه به اینکه هنوز زمان و تاریخ جدید ثبت نام طرح مسکن ملی ۱۴۰۲ اعلام نشده، اطلاع دقیقی از زمان ثبت نام در دست نیست و به محض اعلام تاریخ توسط وزارت راه و شهرسازی، متن مقاله، به روز رسانی خواهد شد. در سال گذشته، تاریخ ثبت نام از 15 تیر ماه تا 30 تیر ماه بود.شرایط لازم جهت ثبت نام:

افرادی که قصد مراجعه به سایت ثبت نام مسکن ملی را دارند، باید از شرایط مورد نیاز جهت این امر هم آگاهی داشته باشند. توجه داشته باشید که تسهیلات مربوطه تنها به افرادی داده می شود که شرایط لازم برای ثبت نام در این طرح را داشته باشند. اطلاع از شرایط در نظر گرفته شده برای ثبت نام مسکن ملی 1402 به شما کمک می کند که از قبل شرایط خود را سنجیده و در حین ثبت نام با مشکل مواجه نشوید.

 1. متقاضی ثبت نام طرح مسکن ملی ۱۴۰۲ با موبایل یا کامپیوتر و افرادی که تحت تکفل وی بوده، در 5 سال اخیر، فاقد هرگونه زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 22/11/1357 از هیچ یک از امکانات دستگاه های دولتی و عمومی در رابطه با فراهم کردن مسکن از جمله زمین و واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.
 2. متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد.
 3. متقاضی ثبت نام طرح مسکن ملی، باید دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت، در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا باشد.
 4. متقاضی، از ابتدای سال 1384 تا کنون، هیچ گونه تسهیلات ساخت یا خرید مسکن را از سیستم بانکی دریافت نکرده باشد.
 5. منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی، از جمله چک برگشتی و تسهیلات معوقه نداشته باشند.
 6. متقاضی از توانایی مالی، برای پرداخت هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، بر اساس قیمت تمام‌ شده، برخوردار باشند.
 7. امکان سپرده‌گذاری حداقل 400 میلیون ریال، در مرحله اول ثبت نام طرح مسکن ملی را داشته باشند.
 8. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی وام طرح مسکن ملی ۱۴۰۲ را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار داشته باشند.شایان ذکر است، در صورتی که متقاضی، شرط نداشتن ملک در 5 سال اخیر و شرط عدم استفاده از تسهیلات ملکی از مورخ 22/11/1357 را نداشته باشد، فرم ج ثبت نام او، قرمز خواهد شد و این، بدین معنا است که او، نمی تواند، از تسهیلات طرح مسکن ملی، استفاده کند. البته، امکان اعتراض، به فرم ج قرمز وجود دارد و این امر، از طریق مراجعه به سامانه انجام می شود.

مدارک لازم جهت ثبت نام مسکن ملی:

مدارک لازم برای ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 بر اساس سال گذشته، از قرار زیر است:

 1. کد ملی فرد متقاضی
 2. شناسنامه  فرد و همه افراد تحت تکفلش
 3.  ارائه گوهی سرپرستی برای کسانی که سرپرست خانوار می باشند.
 4.  ارائه سند مالکیت زمین از طرف افرادی که زمین برای ساخت دارند.
 5.  گواهی اثبات کننده سابقه سکونت ۵ ساله در شهر محل تقاضا؛ مدرک تحصیلی فرزند، گواهی محل تولد متقاضی، همسر و یا فرزندش، گواهی اشتغال به کار متقاضی و همسرش از مراجع دولتی، گواهی پرداخت بیمه این فرد و همسرش، گواهی پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران از جمله مهم ترین این گواهی های مورد تایید است.

نحوه ثبت نام مسکن ملی در سامانه:


 1. آدرس سایت اقدام ملی مسکن، یعنی tem.mrud.ir را در مرورگر دستگاه خود، جست و جو کرده تا وارد صفحه اصلی سایت شوید.
 2. در صفحه اصلی سایت، بر روی دکمه (ثبت نام مسکن ملی) کلیک نمایید.
 3. در این صفحه، مقررات مربوط به ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 برای شما نمایش داده می شود. این متن را به طور کامل مطالعه کرده و دکمه (متن بالا را مطالعه کرده و می پذیرم) را بزنید.
 4. در صفحه جدید، اطلاعات مربوط به کد ملی و شماره همراه خود را در کادرهای تعیین شده وارد کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی در کادر مربوطه، دکمه (مرحله بعد) را کلیک نمایید.
 5. اکنون وارد صفحه ای دیگر می شوید که در آن، باید مراحل ثبت نام طرح مسکن ملی ۱۴۰۲ را که شامل وارد کردن اطلاعات مربوط به شهر و اطلاعات محل سکونت، مشخصات فرد متقاضی، مشخصات اعضای خانواده فرد متقاضی، شامل همسر و فرزندان، سوابق سکونت در شهر مورد تقاضا، تعهدات مالی و ملک مورد نظر می باشد را طی نمایید.
 6. در پایان ثبت نام، سایت طرح ملی مسکن، یک رهگیری را برای شما صادر می کند. این کد را در جایی یادادشت نمایید، چرا که، پیگیری ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 تنها با استفاده از این کد امکان پذیر می باشد. همانطور که پیگیری وام ودیعه مسکن نیز تنها با استفاده از کد پیگیری سایت اقدام ملی مسکن امکان پذیر می باشد.

سایت مربوطه جهت ثبت نام کجاست؟ثبت نام طرح مسکن ملی ۱۴۰۲ صرفا از طریق سایت ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 tem.mrud.ir یا هر سایتی که دولت معرفی کند، انجام می گیرد. سایت ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 با موبایل یا تلفن همراه، عنوان سایتی است که افراد واجد صلاحیت، می توانند با مراجعه به آن، برای ثبت نام طرح مسکن ملی۱۴۰۲، اقدام نمایند.

 مهلت ثبت نام طرح مسکن ملی 1402 تا چه زمانی می باشد؟مهلت ثبت نام طرح مسکن ملی۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده که جزئیات آن در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.