دولت در لایحه بودجه سال ١۴٠٢،  برای جانبازان با درصد معلولیت بالای ۷۰ درصد، واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازان را در نظر گرفت و برای سایر مشمولان نیز اینگونه تصمیم گرفت که از محل تسهیلات قرض‌الحسنه، برای خرید خودرو داخلی توسط وزارت صمت تخصیص صورت گیرد.

 معرفی خودرو در سه سطح 35 هزار یورو، 30 هزار یورو و 25 هزار یورو توسط امامی  از مدیران سازمان توسعه و تجارت ظرف مدت یک هفته و حداکثر تا یکم بهمن 1402 انجام شود. 

همچنین تشکیل پرونده واردات خودرو توسط جانباز به دو صورت خواهد بود. اگر انتخاب خودرو توسط جانباز از  شرکت ها باشد، تشکیل شناسه توسط شرکت انجام می شود که در این صورت سازمان توسعه تجارت تا 11 بهمن شناسه ها را تولید خواهد کرد.

چنانچه انتخاب خودرو جهت واردات فردی باشد، باید از محصولاتی باشد که دارای شناسه است. منظور از شناسه آن است که خودرو در داخل خدمات پس از فروش داشته باشد و از خودروهایی باشد که واردات آن مجاز است.سرانجام پس از مراحل فوق تایید پرونده توسط بنیاد و انجام ثبت سفارش تا پایان بهمن انجام خواهد شد.

خودرو های وارداتی چه خواهد بود؟

در گام نخست ۷ هزار خودرو تا قبل از پایان سال ویژه جانبازان ثبت سفارش می شود. خودروهایی که ویژه جانبازان ارائه می‌شود به این دلیل که قوانین ویژه و محدودیتی از بابت سقف ارزش و متناسب با حجم موتور ندارند، به متقاضیان عادی سامانه تعلق نمی‌گیرد.

خودروهای تویوتا هایلندر، راوفور، لوین بنزینی و هیبریدی و کمری هیبریدی خودروهایی هستند که در مرحله نخست عرضه خودروهای وارداتی به جانبازان در نطر گرفته شدند.

علاوه بر این خودروها؛ 9 خودروی جدید دیگری به سامانه با توجه به قیمت هایی که در بازار جهانی دارند،اضافه شده اند.خودرو هایی مانند:

  • ب ام و(۳۱۸i سدان،۲۱۸i گرن کوپه، ۲۲۰i گرن کوپه،X1 sDrive 18i)
  • مینی(کانتری من (Countryman)
  •  فولکس واگن(اطلس (Atlas)
  • فیات(۵۰۰X Hybrid)
  • تویوتا(راو ۴ بنزینی)
  • جی اس سی(GS8)