قیمت طلا در 1402؛

تورم عامل تعیین کننده دیگر در قیمت طلاست. معمولا کمی پس از بالا رفتن تورم، قیمت طلا هم بیشتر می‌شود. به همین منظور هنگام بالا رفتن تورم برخی از کارشناسان معتقدند که وقت خرید طلاست. همچنین افزایش تورم در کشورهای اتحادیه اروپا تاثیری مستقیم در بالا رفتن نرخ جهانی طلا دارد. کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهایی مثل پوند انگلیسی هم می‌تواند باعث افزایش قیمت طلا شود.

نظرات کارشناسان مختلف نشان می‌دهد که تغییرات قیمت طلا در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ ادامه دار خواهد بود، ولی این تغییرات ممکن است به اندازه گذشته نباشد. از نظر محمدولی، کارشناس طلا و سکه، اتفاقات زیرساختی خوبی در حال اجراست که باعث می‌شود تولید و صنعت رونق بیشتری بگیرد و تعداد سرمایه گذاران طلا کمتر شود.

بر این اساس برای پیش‌ بینی قیمت دلار باید رویدادهای سیاسی تعیین تکلیف شود که در راس این رویدادها ماجرای پرونده هسته ای ایران و مذاکرات برجام است که هنوز به جایی نرسیده و آنگونه که شواهد نشان می‌دهد بعید است در سال آینده هم این مذاکرات به نتیجه برسد.

در نتیجه انتظار می‌رود انتظارات تورمی که در پی توافق ایران و عربستان کاهشی شده بود،‌ دوباره افزایشی شود و بر قیمت دلار اثر بگذارد.
اما جدای از مسائل سیاسی،‌ وضعیت شاخص‌های اقتصادی هم بر قیمت دلار اثر می‌گذارد. میزان فروش نفت، کسری بودجه و وضعیت نقدینگی در کنار انتظارات تورمی جزو عواملی است که سال آینده می‌تواند بر روند افزایشی قیمت دلار اثرگذار باشد.

اما در آخر انتظار میرود امسال یک گرم طلا،در آستانه 3 میلیون تومان برسد.