گروه خودروسازی سایپا تصمیم دارد تا در سال 1402 آریا را با پیشرانه‌ای متفاوت نسبت به محصولات فعلی خود عرضه کند. گفته می‌شود که پیشرانه سایپا آریا اساسا وارداتی است.

مشخصات فنی آریا:

پیشرانه سایپا آریا دارای ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ تنفس طبیعی و فناوری زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها است و نوع MPi آن، ۱۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۸۸ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کند. گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته قدرت موتور را به چرخ‌های جلو می‌فرستد. 

آریا دارای یک موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپه که با تکنولوژی پاشش سوخت مستقیم (GDI) توسط میتسوبیشی طراحی شده وظیفه تأمین قوای آریا را برعهده دارد. این موتور که با کد اختصاصی ۴J20V شناخته می‌شود توسط هاربین چانگان ارتقا پیدا کرده و قرار است در سایت جدید مگاموتور با نام M20 مونتاژ شود.موتور M20 مجهز به تکنولوژی متغیر سوپاپ دوگانه (DVVT) و مصرف ترکیبی آن در حدود ۷ لیتر به ازای ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است.

قرار است آریا در دو مدل بنزینی و هیبریدی به بازار عرضه شود. ظاهرا خبری از تیپ بندی متنوع در این خودرو نیست و آریا تنها با گیربکس اتوماتیک عرضه می‌شود.

طراحی آریا:


در طراحی بیرونی آریا؛ نمای جلو آریا کاملا با شاهین یکسان است اما در بخش عقب همانند یک خودرو هاچ‌بک، از در پنجم و چراغ‌های متفاوت بهره می‌گیرد، همچنین لازم به تاکید است که آریا همانند ساندرو استپ‌وی، بیشتر یک خودرو هاچ‌بک به شمار می‌آید که با تزئینات پلاستیکی مشکی رنگ قرار گرفته بر دامن و گلگیرها و همچنین استفاده از روف‌رک (باربند سقفی) تلاش شده است تا شباهت بیشتری به یک خودرو کراس اوور پیدا کند.

 در داخل کابین آریا با فضایی مشابه با شاهین روبرو میشویم  با این حال بواسطه ارگونومی قابل قبول و فضاسازی مناسب میتوان نمره قبولی را به آن اعطا نمود.در کابین جدید آریا به طور کامل از پوشش‌های نرم و چرمی استفاده شده است.دریچه های هوای سیستم تهویه مطبوع، صفحه نمایش لمسی 7 اینچی به همراه کلیدهای کنترلی و پنل تنظیمات تهویه مطبوع، اجزای تشکیل دهنده داشبورد میانی خودرو هستند. اما نکته مثبت این کابین ارگونومی مناسب و فضای قابل قبول برای هر دو ردیف خودرو است که آریا این مورد را مدیون پلتفرم SP100 است.

امکانات آریا:

سانروف، استارت دکمه ای، ورود بدون كليد، نمايشگر 7 اینچی لمسی، USB، دوربين  و سنسور پارک عقب، فرمان با کلیدهای کنترل، روكش چرمی صندلی، تهویه اتوماتیک، پايش فشار باد تاير TPMS، دیلایت، اتولایت، نشانگر دنده GSI، رهیاب GPS، دو یا چهار كيسه هوا، آينه جانبی تاشونده برقی، تنظیم دستی صندلی‌های جلو و…، مهمترین آپشن های آریا سایپا را تشکیل می‌دهند.

زمان عرضه آریا کی خواهد بود؟محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در جریان بازدید از روند توسعه محصولات گروه سایپااظهار کرد این خودرو در بالاترین سطح کیفیت عرضه خواهد شد و اکنون 35 دستگاه از این خودرو با موتور M20  در حال طی کردن مراحل تست فنی است که پس از دریافت تاییدیه‌های لازم، در تیرماه 1403 به تولید انبوه و عرضه خواهد رسید.

لبته با توجه به قیمت کوئیک جدید و همچنین درنظر گرفتن قیمت سایپا شاهین، احتمالاً باید منتظر شنیدن قیمتی در حدود 450 تا 650 میلیون تومان برای این کراس‌اور جذاب باشیم. 

قیمت آریا چه مقدار خواهد بود؟ آریا در سال های ابتدایی عرضه قیمت 260 میلیون تومان برآورد شده بود اما به دلیل تعویق در زمان عرضه،افزایش قیمت در سال های اخیر، در صورت ثبات شرایط، قیمت آریا اتوماتیک نمیتواند کمتر از ۴۵۰ میلیون تومان اعلام شود.