سایپا اطلس به طور کلی در دو تیپ ۱ و ۲ و بصورت دقیق تر در چهار تیپ S، L، G و E به بازار می آید. تیپ های S و G نمونه های ۵ دنده دستی هستند که تیپ S نمونه پایه و تیپ G نمونه فول آپشن دنده دستی از اطلس هستند. تیپ های L و E به جعبه دنده اتوماتیک CVT (با ۶ دنده مصنوعی) مجهز هستند که بترتیب تیپ L به عنوان نمونه پایه و تیپ E به عنوان نمونه فول آپشن اتوماتیک اطلس در نظر گرفته شده است.

مشخصات فنی:

اطلس دارای یک موتور 4 سیلندر 1.5 لیتری تنفس طبیعی 8 سوپاپ بهره می برد، همان موتور معروف سایپا اما با اندکی تغییرات! موتور جدیدی که روی اطلس قرار گرفته با کد M15-GSI شناخته می شود که با داشتن مواردی مانند سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ ها (VVT) و اضافه شدن هدرز اکنون 90 اسب بخار قدرت و 137 نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو از طریق یک گیربکس 5 دنده دستی یا اتوماتیک CVT (بسته به تیپ خودرو) به چرخ های جلو منتقل می شود.

سایپا اطلس از همان سیستم تعلیق و ترمز کوییک استفاده می کند؛ تعلیق مک فرسون و ترمز های دیسکی خنک شونده در محور جلو و تعلیق نیمه مستقل و ترمز های کاسه ای در محور عقب. همچنین ترمز های این خودرو به سیستم هایی نظیر ترمز ضد قفل ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و ترمز اضطراری BAS نیز مجهزند.

طراحی داخلی: فضای داخلی سایپا اطلس، نیز نسخه تغییر یافته کوییک محسوب می‌شود. بخش بالایی داشبورد با رنگ کرم مزین شده است و به جای نمایشگر دیجیتال ساده، یک نمایشگر لمسی بزرگ قرار گرفته است که پیش از این در کوییک اتوماتیک نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. فرمان خودرو نیز از همان نوعی است که در کوییک S یا ساینا S مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی دریچه‌های تهویه نیز تا حدی تغییر کرده است اما قسمت میانی داشبورد که محل قرارگیری سیستم صوتی و سیستم تهویه است، همچنان با سایر محصولات خانواده کوییک و ساینا مشابهت دارد.

طراحی خارجی:نمای جلویی سایپا اطلس به کل با کوییک متفاوت است. جلوپنجره بزرگ‌تر و بدون قاب با نوارهای عمودی، یادآور محصولات مرسدس AMG و سهول است. چراغ‌های جدید با کمی فاصله از دو طرف جلوپنجره کشیده شده است. سپر هم متناسب با جلوپنجره و چراغ‌ها به‌روز شده و مه‌شکن‌ها درون قابی J شکل قرار گرفته‌اند و در مجموع طرح اسپرت‌تری پیدا کرده‌اند. در خودروی جدید دیگر خبری از کاپوت صاف نیست و خطوط و حجم‌پردازی‌های روی کاپوت چهره تهاجمی اطلس را کامل کرده‌اند.

در نمای عقبی چراغ‌های دو تکه جدیدی را در عقب اطلس می‌بینیم و در صندوق نیز از نو طراحی شده است. محل قرارگیری پلاک روی در صندوق کوییک قرار داشت، در اطلس جابه‌جا شده و به زیر در صندوق منتقل شده است. در کل نمای عقب اطلس طرحی متفاوت با نمای جلو دارد.اگر از کناره‌ها به سایپا اطلس نگاه کنید، همان کوییک را خواهید دید، با این تفاوت که قاب آینه‌های جانبی نو نوار و راهنمادار شده است. قاب آینه‌های جانبی و مه‌شکن‌ها رنگی متفاوت با بدنه دارند.

امکانات خودرو:

امکاناتی نظیر شیشه بالابر های برقی برای هر 4 درب، آینه های جانبی با تنظیم برقی، سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ های جلو، کامپیوتر سفری، مه شکن های جلو و عقب، چراغ همراهی تا درب منزل، صندلی راننده برقی، سیستم مولتی مدیا با مانیتور 7 اینچی لمسی و امکان میرور لینک، فرمان D کات با کلید های کنترلی، سنسور نور، سنسور باران، سنسور TPMS، دوربین دنده عقب، کروز کنترل، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، سانروف برقی، گرمکن صندلی جلو و شیشه دودی عقب مجهز است.

امکانات فول آپشن:نمونه فول آپشن اطلس به سانروف برقی، سنسور نور، سنسور باران، استارت دکمه ای، آینه تاشو برقی، کروز کنترل، محدودکننده سرعت، پشتی برقی صندلی راننده، گرمکن صندلی راننده، تهویه الکتریکی دستی، رادار نقطه کور، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، نمایشگر لمسی، سنسور پارک و دوربین دنده عقب، شیشه های دودی عقب و… مجهز است.

قیمت خودروی اطلس:

قیمت نهایی آن برای آبان 1402 به‌تازگی اعلام شده  که به مبلغ 406.615.000 می باشد،و قیمت بازار آزاد آن هنوز مشخص نیست.

ثبت نام سایپا اطلس:

 متقاضیان حائز شرایطی که در طرح عادی سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی در خرداد ماه سال جاری نسبت به ثبت نام اولیه خودرو اطلس اقدام کرد و در ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ پیامک به آن‌ها ارسال شده می‌رساند، امکان واریز وجه خودرو و ثبت نام مطابق شرایط ذیل اعلام می‌شود.متقاضیان می‌توانند از روز پنجشنبه ۷ دی ماه با مراجعه به سایت فروش شرکت سایپا به آدرس saipacorp.com نسبت به ثبت نام و واریز وجه اقدام کنند.

بر اساس اعلام شرکت سایپا متقاضیان حائز شرایط در دومین طرح سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی که ثبت نام اولیه خودرو اطلس گروه سایپا را انجام داده اند و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۳ برای آنها پیامک ارسال شده امکان ثبت نام و واریز وجه آنها میسر شده است.متقاضیان پیش خرید خودرو اطلس G می بایست مبلغ علی الحساب  اعلام شده را در وجه شرکت سایپا واریز و الباقی مبلغ را بر اساس قیمت روز خودرو در زمان تحویل واریز کنند.

 زمان تحویل خودرو اطلس G گروه سایپا هفته چهارم فروردین ماه ۱۴۰۳ به بعد است.