دی 1400: آقای امیرحسین جماعت، رئیس مرکز ارتباطات و دبیر کمیته نامگذاری محصولات سایپا، برای نخستین‌بار نام تجاری پروژه «نیوسدان سایپا» را اعلام کرده است. این محصول جدید سایپا، قرار است با نام «سایپا سهند» راهی بازار کشورمان شود و جایگزین سایپا ساینا باشد.

سایپا سهند نام خودروی جدید سایپاست که بر روی همان پلت فرم X200 سایپا(تیبا،ساینا) است و به نوعی فیس لیفتی از ساینا می باشد،سایپا سهند توسط زیرمجموعه سایپا یعنی پارس خودرو تولید و روانه بازار خواهد شد و طبق گمانه زنی ها قرار است در ابتدای سال 1403 به بازار عرضه شود. طبق کاتالوگ منتشر شده از سوی این خودرو ساز، سهند قرار است در نسخه های مختلف دنده‌ای و اتوماتیک و دوگانه سوز در آپشنی مختلف به بازار عرضه شود. 

مشخصات فنی سهند:

 خودروی سهند مجهز به پیشرانه M15 GSI  می باشد.این پیشرانه همانطور که اشاره شد M15 GSI نام دارد که همین پیشرانه روی اطلس سایپا نیز استفاده خواهد شد. فناوری VVT-i زمان بندی هوشمند متغیر سوپاپها نام دارد و باعث میشود وقتی دور موتور افزایش می یابد، سوپاپ هوا اندکی دیرتر باز می شود و اندکی دیرتر نیز بسته می شود و از این جهت راندمان پیشرانه بیشتر می‌ شود.

این پیشرانه جدید با همه این تغییرات باعث شده است که قدرت سهند سایپا از حدود 87 اسب بخار به 90 اسب بخار و گشتاور آن نیز از 128 به 137 نیوتن متر افزایش یابد. به طور کلی در بخش فنی اگرچه بهبودهای جزئی صورت گرفته است اما در عمل این تغییرات در بازدهی پیشرانه موثر واقع شده اند و برای خودرویی اقتصادی قابل تحمل است.

          
                         
                                        خرید ادکلن بلو د شنل مردانه با رایحه خنک و تند                                                     

سایپا سهند نیروی تولیدی از پیشرانه 8 سوپاپ خود را از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی یا اتوماتیک CVT به چرخهای جلو منتقل میکند که باتوجه به وزن بیشتر سهند نسبت به ساینا قطعا شتاب ضعیف تری از این خودرو شاهد هستیم! نسخه دوگانه سوز سهند در حالت گازسوز با حدود 13 اسب بخار و 21 نیوتن متر گشتاور کمتر به ترتیب توانی معادل 77 اسب بخار و گشتاوری معادل 116 نیوتن متر تولید میکند.

طراحی ظاهری سهند:

در بخش طراحی، سایپا سهند فیس لیفت نسبتا قابل قبولی از ساینا می باشد که در بخش نمایی جلویی و عقبی دچار تغییرات فراوانی شده است و در بخش نمای جانبی تغییر محسوسی را تجربه نکرده است. بخش جلویی خودرو دارای جلوپنجره ای تقریبا مشابه با ساینا اس می باشد و فرم چراغهای جلو نیز به کلی تغییر کرده است و نسبت به ساینا واقعا بهتر شده است. کاپوت خودرو با خطوط برآمده ای که روی آن تعبیه شده است زیبایی خاصی به نمای جلویی خودرو داده است و به طور کلی نمای جلویی سایپا سهند به عنوان یک خودروی اقتصادی شما را نا امید نخواهد کرد و زیباترین بخش سهند نیز همین نمایی جلویی آن است.

در بخش نمای جانبی سایپا سهند تقریبا با همان نمای جانبی ساینا روبرو هستیم که البته دارای رینگهای جدید 15 اینچی و 10 پره ای در نسخه فول آپشن می باشند و دستگیره دربها نیز به رنگ نقره‌ای مشکی و مشابه ساینا GX از نوع دستگیره اسان باز شو می باشند! در بخش نمای عقبی نیز شاهد چراغهای دو تکه که نسبتا باریک هم هستند طرف هستیم و همین باعث میشود چراغهای عقب و جلوی خودرو تا حدودی در تناسب با یکدیگر باشند؛ هر چند که چراغهای عقب کمی بیش از حد کشیده شده اند و برای خودرویی با این ابعاد کوچک کمی بزرگ هستند! در وسط صندوق عقب لوگوی سایپا دیده میشود و در زیر لوگوی سایپا نیز نام "سهند" به فارسی نوشته شده است! جای پلاک بر خلاف خانواده ساینا و تیبا از صندوق به روی سپر منتقل شده است و همین باعث می‌شود که درب صندوق عقب نیز کشیده‌تر دیده شود.

امکانات خودرو سهند:

سهند درحال حاضر  امکاناتی مثل کروز کنترل، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم مالتی‌مدیا همراه با دوربین و نویگیشن و نمایشگر لمسی، کامپیوتر سفری، سیستم پایش فشار باد تایرها، دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو، ترمزهای ضد قفل ABS و EBD، سنسور پارک عقب و…، در نسخه فول آپشن سهند به کار خواهند رفت.

قیمت سهند:

قیمت دقیق این خودرو فعلاً از سوی سایپا و پارس خودرو مشخص نشده؛ اما اگر بخواهیم یک نرخ حدودی برای سهند بیان کنیم، این خودرو در میان دو محصول ساینا S و شاهین G شرکت سایپا قرار می‌گیرد. 

انواع تیپ سهند:

  • سهند تیپ N325 به عنوان تیپ 1 بنزینی با گیربکس 5 دنده دستی و حداقل آپشنها
  • سهند تیپ N323 به عنوان تیپ 1 دوگانه سوز با گیربکس 5 دنده دستی و حداقل آپشنها
  • سهند تیپ N326  به عنوان تیپ 2 بنزینی با گیربکس 5 دنده دستی و نیمه فول
  • سهند تیب N328 به عنوان تیپ 2 دوگانه سوز با گیربکس 5 دنده دستی و نیمه فول
  • سهند تیپ N327 به عنوان تیپ 3 بنزینی با گیربکس CVT اتوماتیک با قابلیت تعویض 6 سرعته دستی و نیمه فول
  • سهند تیپ N329 به عنوان تیپ 3 بنزین با گیربکس CVT اتوماتیک با قابلیت تعویض 6 سرعته دستی و فول آپشن